© 2023 by Coach.Corp. Proudly created with Wix.com

Dünya Bankası Türkiye Genel Bakış Raporu

November 3, 2019

 

Türkiye’nin 2000 yılından bu yana kaydettiği ekonomik ve sosyal  kalkınma performansı oldukça etkileyicidir. Bu performansının merkezinde, istihdam ve gelirlerin artmasını sağlayan ve Türkiye’yi bir üst-orta gelirli ülke haline getiren makroekonomik ve mali istikrar yatmaktadır.

Türkiye birçok alanda geniş kapsamlı ve iddialı reformların uygulanması konusunda uzun vadeli bir yaklaşım üzerinde odaklanmaktadır ve Hükümet  programları kırılgan grupları ve dezavantajlı bölgeleri hedeflemektedir. 2002 ile 2015 yılları arasında yoksulluk oranı yarıdan daha aşağıya inmiş, aşırı yoksulluk oranı daha da hızlı düşmüştür.

Bu süre zarfında  Türkiye çarpıcı bir şekilde şehirleşmiş, dış ticarete ve finansa açılmış, birçok kanun ve yönetmeliğini Avrupa Birliği (AB) standartları ile uyumlaştırmış ve kamu hizmetlerine erişimi büyük ölçüde artırmıştır. Bu arada 2008/2009 küresel krizinin etkilerinden de iyi bir şekilde toparlanmıştır.

Yaklaşık 3,6 milyon Suriyeli mülteci akışı karşısında Türkiye’nin müdahalesi örnek teşkil edecek bir niteliktedir ve mültecilere ev sahipliği yapan başka ülkeler için bir model sunmaktadır.

Ancak Türkiye’nin çok takdir edilen kalkınma başarılarından bazıları, 2018 ortalarındaki ekonomik çalkantının da etkisiyle  uzun bir başarı dönemi sonrasında ivme kaybetmektedir.

Bugün ülke halen inatçı bir dizi insani kalkınma zorlukları ile karşı karşıyadır: 2008/09 krizinden bu yana eşitsizlik artmaktadır; işgücü piyasası halen aşırı derecede katıdır; kadınların işgücüne katılımı benzer ülkelerin önemli ölçüde altındadır; ve eğitim performansı zayıflamıştır.

Son Güncelleme: 11 Ekim 2018

https://www.worldbank.org/tr/country/turkey/overview 

Please reload

Featured Posts

Dünya Bankası Türkiye Genel Bakış Raporu

November 3, 2019

1/8
Please reload

Recent Posts
Please reload

Search By Tags
Please reload

Follow Us
  • Facebook Classic
  • Twitter Classic
  • Google Classic
This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now