© 2023 by Coach.Corp. Proudly created with Wix.com

Euro bölgesi'nde PMI beklentileri karşıladı Türkiye’de eşik değerin altında kaldı

June 1, 2016

 

Euro bölgesi imalat sanayi satın alma yöneticileri endeksi (PMI) 2016 yılı Mayıs ayında nihai 51.5 ile beklentilere paralel açıklandı.

 

İstanbul Sanayi Odası ve Markit’ten elde edilen PMI anket verilerine göre Türkiye PMI endeksi ise Mayıs ayı ile birlikte üst üste 3 ay eşik değer 50’nin altında kaldı, ancak daralma hız kesti. PMI endeksi üst üste üçüncü ay olacak şekilde Mayıs’ta da kritik eşik değer 50,0’nin altında kalarak imalat sektörünün faaliyet koşullarındaki kötüleşmenin 2016 yılı ikinci çeyreğinin ortasında da devam ettiğini gösterdi. Ancak Nisan’da son 7 ayın en düşük düzeyi olan 48,9 düzeyinde ölçülen PMI endeksi Mayıs’ta 49,4’e yükselerek daralmanın ılımlı düzeyde gerçekleştiğine işaret etti. İstihdam dışında kalan dört alt endeks PMI endeksini Mayıs’ta olumsuz etkiledi.

 

Türk imalat sektörünün faaliyet koşullarındaki genel bozulma büyük ölçüde alınan yeni siparişlerin daha da düşmesinden kaynaklandı. Yeni siparişlerin üst üste üç aydır azaldığı ancak düşüşün Mart ve Nisan aylarına kıyasla hız kestiği görüldü. Yeni ihracat siparişlerindeki gerileme de devam etti. Mayıs’ta beşinci aya taşınan düşüş son 7 yıldan fazla bir süredir gözlenen ikinci en uzun düşüş trendi olarak kaydedildi.

 

İmalat sanayi satın alma yöneticileri endeksi (PMI), imalat sanayinin kaydettiği performansı sergilemek amacıyla yeni siparişler, fabrika çıkışları, istihdam, tedarikçilerin teslim süresi ve satın alma stokları gibi göstergelerden elde edilen bileşik performans göstergesidir. Genel anlamda göstergenin 50'nin üzerinde olması imalat sektöründe faaliyetlerin arttığına ve altında olması ise daraldığına işaret etmektedir.

Please reload

Featured Posts

OECD Ülkelerinde 2009’dan Sonraki En Büyük GSYH Düşüş

May 27, 2020

1/8
Please reload

Recent Posts

April 23, 2020

Please reload

Search By Tags
Please reload