© 2023 by Coach.Corp. Proudly created with Wix.com

Kobilere KGF Aracılığıyla Kullandırılan Nefes Kredisi

December 17, 2016

 

Kredi Garanti Fonu (KGF) Genel Müdürü İsmet Gergerli, kurumun faaliyetleri hakkında bilgiler erdi. TOBB’un girişimiyle başlayan, ASO, ATO gibi odaların da katıldığı ve KOBİ’lere yüzde 9.9 faizle kullandırılacak nefes kredisine çok yoğun talep geldiğini belirten Gergerli, başvurunun başladığı 4 gün içinde 4 bin başvuru geldi. Bu kapsamda toplam 80 bin başvuru öngörüldüğünü ifade eden İsmet Gergerli, “İki ay içerisinde talebin sonuçlanmasını bekliyoruz. Bunun içinde gerekli altyapıyı kurduk. İnsan kaynaklarında değişiklik yapmadık. Teknoloji ve süreç yönetimiyle karşılayabilecek durumdayız” dedi. Halen yüzde 18’lere kadar ulaşan finansman maliyetinin KOBİ’ler için yarı yarıya azaldığını belirten Gergerli, 50-100 ve 150 bin liralık paketler halinde kredi kullandırılacağını ifade etti.

250 milyar liralık kredi KOBİ’leri rahatlatacak

Ekonomi Koordinasyon Kurulu’nda (EKK) alınan kararın ardından, kefalet desteğinde 2 milyar liralık limitin 25 milyar liraya çıkarıldığını aktaran Gergerli, bunun çarpan etkisiyle birlikte 250 milyar liralık kredi hacmi oluşacağını söyledi. Bununla bankaların risk prim ve sermaye yeterlilik rasyosuyla ilgili de sorunları ortadan kalkacağını dile getiren İsmet Gergerli, hazırlanacak yeni Bakanlar Kurulu Kararı’nın ardından sistemin devreye gireceğini kaydetti. Mevcut durumda 20 milyar liralık kredi oluşturabilecek kefalet limitleri bulunduğunu söyleyen İsmet Gergerli, “Bunun 4 milyar lirasını kullandırdık, 16 milyar liramız var” şeklinde konuştu.

Başvuru değerlendirme 40 günden 1 haftaya düştü

KGF’yi bu yılın Ocak ayından itibaren yeniden yapılandırdıklarına değinen Gergerli, “KGF'nin kurumsallaşması ve altyapıyla ilgili hazırlık süreci başladı ve devam ediyor. Bir banka kadar güvenlik sistemleri olan ciddi yatırımlar yapan bir yapıya kavuşturduk. Teknolojiyi kullanan bir yapı kurduk. Ocak 2016’da kredi başvurusunda 35-40 gün içerisinde karşılık veriyorduk. Şimdi maksimum 7 gün içerisinde yanıt verip sonuçlandırıyoruz” dedi. Kurumun kredi komitesinin yapısını da değiştirdiklerini belirten İsmet Gergerli, “Süreçlerdeki bize göre eksik yanlış olanları düzeltmeye başladık. Kredi komitesi yapısı Hazine’nin beş üyesi var. Genel müdür doğal üye, Hazine, banka, KOSGEB, TOBB temsilcisi var. Hazine’yi temsil eden üyenin veto hakkı var. Hayır derse kredi tahsis olmuyordu. Yeni yapıda bankalara güvenen bir kurgu yaptık. Yeni yapıda portföy garanti yapısını kurduk” değerlendirmesinde bulundu.

Kadın girişimcilerde hiç paramız batmadı

Kadın girişimcilerin KGF için önemli olduğunu aktaran Gergerli, “Gerçekten kadın girişimci ise hiç paramız batmadı. Taahhütlerine bağlı dürüst çalışıyorlar. Kadın girişimcilere pozitif yaklaşıyoruz. Ancak kadınların başvurusunu da inceliyoruz. Örneğin kredi istenildiğinde bir kafe için arkadaşlarımız ziyaret ediyorlar. Yerinde görmeden evet yada hayır demeyiz. Eşi daha önce başka iş yapmıştır tespit ediyoruz. Kredibilitesinde sorun yoksa verirsiniz ancak kadın girişimci olmayabiliyor” ifadelerini kullandı.

İhracata yeni destek mekanizması

KGF Genel Müdürü Gergerli, gazetecilerin ihracatçılara sağlanacak kredilere ilişkin sorusuna “Kendi öz kaynağımızla verdiğimiz kefaletle Eximbank’a kefalet veriyorduk. Yeni yapıda ihracatçıların finansmanı içinde yeni yapı kuruldu. Hazine garantili Eximbank kredilerine kendi kanalımız ve bankalar üzerinde kredi sağlayacağız” yanıtını verdi. Sığınmacıların yaşadığı şehirdeki KOBİ'lere düşük faizli kredi Suriyeli göçmenlerin en fazla yaşadığı 9 şehirdeki KOBİ’lere düşük faizli kredi kullandırılması konusunda da bankalarla görüştüklerini dile getiren İsmet Gergerli, Avrupa Yatırım Fonu’nun bu kapsamda 3 milyon Euro hibe desteği sağladığını, bunu da kredinin maliyetini düşürmek için kullanacaklarını söyledi. Gergerli, "Suriyelilerin yoğun giriş yaptığı Antakya ve Gaziantep başta olmak dokuz şehirde kredi desteği verilecek. Proje kapsamında birkaç banka ile anlaşılacak. KOBİ’lere kredi vermeleri istenecek. Üst limiti 75 bin lira olacak kredilerde problem olursa onu KGF karşılayacak” ifadelerini kullandı.

 

 

Please reload

Featured Posts

OECD Ülkelerinde 2009’dan Sonraki En Büyük GSYH Düşüş

May 27, 2020

1/8
Please reload

Recent Posts

April 23, 2020

Please reload

Search By Tags
Please reload