© 2023 by Coach.Corp. Proudly created with Wix.com

Ticari araçta "Finansal Kiralama" geliyor...

 

 

 

Sektörün görüşüne açılan Karayolu Taşıma Yönetmelik Taslağı, ticari araç pazarını büyütecek. Taslak, “K belgesi” alarak ticari araçla taşımacılık yapanlar için araçların “öz mal” olması şartını kaldırıyor. Taslağın 25’inci maddesine göre; “Finansal Kiralama, Faktoring ve Finansman Şirketleri” aracılığıyla edinilmiş, borcu bitinceye kadar finansman şirketlerinin mülkiyetinde olan, kullanıcının “kiracı” olarak gözüktüğü araçlarla da taşımacılık yapılabilecek. Kiralık araç sınırı olarak da “öz mal sayısının 10 katı” deniliyor. Böylece hukuken “kiralık” gözüken araçlarla daha geniş taşıma filoları kurulmasının yolu açılıyor.

 

Halen kendi hesabına taşımacılık yapanlar, öz sermaye veya banka kredisi ile ticari araç alabiliyorlar. Şimdi devreye banka dışı finansman şirketleri de girmiş oluyor. Taslak yönetmeliğin 25. maddesinde, G yetki belgesi ile ilgili olarak, “Eşya taşımaya mahsus özmal taşıt sayısının 10 katını geçmemek üzere, 21/11/2012 tarihli ve 6361 sayılı Finansal Kiralama, Faktoring ve Finansman Şirketleri Kanunu kapsamında yetki belgesi sahibinin doğrudan kiracı olarak tarafı olduğu bir finansal kiralama sözleşmesi yoluyla temin edilen sözleşmeli taşıtlar kaydedilebilir” deniliyor.

 

Taslak bu haliyle çıkarsa ticari araç pazarı için yeni bir finansman olanağı gelmiş olacak ve pazara büyütücü etki de yapacak. Ancak asıl büyüme, kapsama araç kiralama şirketlerinin alınmasıyla gerçekleşecek. Araç kiralama şirketlerinin alımları otomobil pazarı toplam satışlarının yüzde 30’una yakın kısmını oluşturuyor. Bu şirketlerin ticari araç kiralayabilmesi, hafif ticari araç pazarında da benzer bir etki yapması bekleniyor. Daha önce bu konuda yapılan analizler, hafif ticari araç pazarına da yüzde 30 civarında etki yapabileceğini gösteriyor.

 

Devamı...

Please reload

Featured Posts

OECD Ülkelerinde 2009’dan Sonraki En Büyük GSYH Düşüş

May 27, 2020

1/8
Please reload

Recent Posts

April 23, 2020

Please reload

Search By Tags
Please reload