© 2023 by Coach.Corp. Proudly created with Wix.com

KOBİ’ler Kredileri İşletme Sermayesi için kullandı

July 12, 2017

Türk bankacılık sisteminde özellikle mart ayında hızlanan ve büyümeye 1 puan katkı yapması beklenen kredi hacmi 1,8 trilyon TL’nin üzerine çıkarken, kaynak girişi sağlayan KOBİ’lerin ağırlıklı işletme sermayesi ihtiyacı ve stok finansmanı ihtiyacı için kullandığı belirtiliyor. Ayrıca limitini mümkün olduğu kadar çok kullanmak isteyen KOBİ’lerin çalıştığı banka sayısını artırdığı düşünülüyor. DÜNYA’ya bilgi veren bankacılar, mevcut müşterilerine yeni müşteri ekledikleri bilgisini paylaşıyor.

Özellikle mart ayında hız kazanan KOSGEB ve KGF kefaletli kredi kullanımına ilişkin istatistikler gelmeye başladı. BDDK verilerine göre KOBİ segmentinde toplam nakdi kredi bakiyesi aralık-mart döneminde 27.5 milyar TL artarak 448,1 milyar TL’ye geldi. Gayri nakdi kredi bakiyesi de 130,4 milyar TL’ye yükseldi. Aralık ayında 1 trilyon 734 milyar TL olan toplam kredi hacmi ise mart ayı verilerine göre 1 trilyon 830 milyar TL’ye çıktı. BDDK’nın geçici verileri bu büyümenin de devam ettiğini gösteriyor. 2 Mayıs itibariyle toplam kredi hacmi 1 trilyon 876 milyar TL’ye ulaştı.

 

Son dönemde kredi kullanan işletmelerin aldıkları kaynakları mevduat olarak tuttukları ya da dövize yöneldikleri de sıkça ifade edilse de KOBİ segmentinde kredi kullanan işletme sayısında dikkat çekici bir artış var. Nakdi kredi kullanan işletme sayısının 3 milyonu aşarak 3 milyon 10 bin 456 işletmeye çıktığı görülürken sistemden yararlanan toplam işletme sayısı 4 milyona dayandı ve 3 milyon 989 bin 84 işletmeye çıktı.

 

 

 

 

Please reload

Featured Posts

OECD Ülkelerinde 2009’dan Sonraki En Büyük GSYH Düşüş

May 27, 2020

1/8
Please reload

Recent Posts

April 23, 2020

Please reload

Search By Tags
Please reload