© 2023 by Coach.Corp. Proudly created with Wix.com

Yeni bir iş modeli: On-demand ekonomisi

Hayatın birçok alanını etkileyen On-demand ekonomisi hızla gelişiyor. On-demand ekonomisi, talebe bağlı ekonomi anlamına geliyor. Bu kavramla anlatılmak istenen ise, ekonomik ilişkilerin temel olarak müşteri ve çalışanlar tarafından internet erişimi üzerinden gerçekleştiriliyor olması. Her an erişilebilir, dolayısıyla denetlenebilir olmak bu çalışma biçiminin önemli bir özelliği olarak ön plana çıkıyor. Dolayısıyla "talebe bağlı ekonomi" yerine "erişim ekonomisi" tanımı da kullanılıyor.

On-demand ekonomisinin gelişimiyle başta bireysel hizmetler, ulaşım, nakliye, finans ve tüketim ürünleri olmak üzere birçok alanda büyük değişimler yaşanıyor. Buna bağlı olarak geleceğin iş gücü de talep üzerine kurulu, esnek iş gücü modelleriyle şekilleniyor. İş yapış şekillerini ve çalışma hayatını değiştiren on-demand ekonomisi, yeni bir olgu olması nedeniyle sektör hakkında yanılgılar da ortaya çıkıyor.

 

Esnek işgücü modeli konusunda çalışmalar yapan Expertera’nın Şirket Ortağı ve Satış ve İş Geliştirmeden Sorumlu Hayal Koç, on-demand ekonominin ne anlama geldiğini anlatıyor:

 

 DEVAMI İÇİN>>>>

Please reload

Featured Posts

OECD Ülkelerinde 2009’dan Sonraki En Büyük GSYH Düşüş

May 27, 2020

1/8
Please reload

Recent Posts

April 23, 2020

Please reload

Search By Tags
Please reload